Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak

Filmleri veya dizileri daha büyük bir ekranda izlemeyi kim istemez? Akıllı telefonların ve televizyonların özelliklerinin artmasıyla cep telefonunda açtığınız bir görüntüyü rahatlıkla televizyonda görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede televizyonunuz direkt olarak internete bağlanamıyorsa bile, telefonunuzda bulunan internet ile büyük ekranda seyir keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Telefonu televizyon bağlamak için kullanılan birden fazla yöntem var. Bu bağlantı kablosuz veya kablolu şekilde sağlanabilir. Kablosuz bağlantı için telefonunuzun ve televizyonunuzun bazı özelliklere sahip olması gerekir. Kablolu bağlantı için bir cihaz ya da kablo kullanılabilir.

Wifi ile Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu televizyona bağlamak için kablosuz internet bağlantısı olan Wifi’yi kullanabilirsiniz. Bunun için televizyonunuzun Smart TV olması gerekir. Televizyonunuz Smart TV ise cep telefonunuz ile televizyonunuzun aynı Wifi’ye bağlı olup olmadığını kontrol edin. Aynı Wifi’ye bağlı olmadığında bağlantı sağlanamaz.

Ardından televizyonunuzda ve telefonunuzda Screen Mirroring (Ekran Yansıtma) özelliğini bularak telefonunuzu televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Ayrıca Samsung telefonlarda bağlantı kurabilmek için AllShare uygulaması bulunur. iPhone’larda da bu tarz uygulamalar bulunmaktadır. App Store’da arama yerin “DLNA” yazarak uygulamalara ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaları kullanarak telefonunuzu televizyonunuza bağlayabilirsiniz.

Smart TV Olmayan Televizyonlar İçin

Televizyonunuz Smart TV değilse, Google Chromecast modellerini kullanarak bağlantı kurabilirsiniz. Google Chromecast, eski tip televizyonlarda bile medya akışı sağlıyor ve telefon ekranının televizyonda görünmesine yardımcı oluyor. Bu cihaz sadece Android telefonlarda kullanılabiliyor. Cihazı televizyonunuza bağladıktan sonra telefonunuzun bildirim alanında bulunan Cast komutu ile bağlantı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Chromecast gibi çalışan bir diğer uygulama da Miracast. Televizyonunuzun özelliklerinde Miracast destekleniyorsa bu uygulamayı edinerek telefonunuzu televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Miracast, Android destekli cep telefonları için kullanıma uygundur.

Tüm bu işlemler yerine kablo ile bağlanmak istiyorsanız televizyonunuzda bulunan microUSB bağlantısını HDMI çıkışına dönüştüren kablolar kullanmalısınız. Burada Android cihazlar için 2 seçenek bulunuyor. MHL ve SlimPort. Temin edeceğiniz kabloyu telefonunuza uyumlu olacak şekilde almalısınız. Aksi halde görüntüler televizyonunuza aktarılmaz.

iOS işletim sistemine sahip telefonları televizyona bağlamak için Apple’ın kendi geliştirdiği ürünler bulunur. Bunların en başında Apple TV gelmektedir. Apple TV kullanarak telefonunuzu televizyonunuza kablosuz bir şekilde bağlayabilirsiniz. Bir Apple TV cihazı edindiyseniz televizyonunuz ve telefonunuz arasında bağlantı kurmak için telefonunuzda Denetim Merkezi alanına girmelisiniz. Ardından Ekran Yansıtma seçeneğini veya Apple TV’yi seçerek bağlantı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

XiaoMi Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonunuz XiaoMi marka ise muhtemelen bu anlatılanların size uygun olmadığını düşünebilirsiniz çünkü XiaoMi, Android veya iOS işletim sistemine sahip değildir, kendi işletim sistemi bulunur. Ancak Miracast teknolojisi ile bu marka telefonları da kablosuz şekilde, Wifi üzerinden televizyona yansıtmak mümkündür. Bunun için televizyonunuzun Miracast’ı desteklediğinden emin olmalısınız. Ardından bağlantı işlemini geçekleştirerek film, dizi veya istediğiniz herhangi bir görüntüyü televizyonunuz üzerinden izleyebilirsiniz.

Bizi Değerlendirin
[Toplam: 1 Puan: 5]

Leave your reply

Your email address will not be published.

Bizi Arayın

× Whatsapp Destek