şarj soketi değişimi

Telefonum Şarj Olmuyor Ne Yapmalıyım?

Telefonunuz farklı sebeplerden dolayı şarj olmayabilir. Tamirciye gitmeden kendiniz sorunu tespit edebilirsiniz. Bazı sorunların çözümünü kendiniz yapabilir, telefonunuzu eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bataryanızın Şarj olma Durumunu Test Edin

Telefonunuzun şarj olma hızı çok az olabilir veya hiç şarj olmuyor olabilir. Şarja taktığınızda şarj oluyor sembolü çıksa bile bataryanız hiç dolmuyor olabilir. Bu durumu tespit etmenin en doğru yolu Ampere uygulamasını kullanmaktır. Bu uygulama bataryanızın dolma hızını gösterir. Dolma hızınız çok düşükse, bir yandan şarjınız kullanılmaya devam ettiği için bu hız telefonunuza yetmez ve bataryanız şarj olmaz. Uygulama renkler ile bilgi vermektedir. Eğer şarja taktığınızda uygulamadaki ekran yeşil olmuyorsa bataryanız şarj olmuyor veya kritik seviyelerde şarj oluyor anlamına gelir.

Bataryanızın yavaş şarj olması veya şarj olmaması, telefonunuzdan, şarj aletinizin USB kablosundan veya şarj aletinizin adaptöründen kaynaklanıyor olabilir. Önce şarj aletinizin hem USB kablosunu hem adaptörünü değiştirerek şarj olma durumunu kontrol etmelisiniz. Genellikle adaptör veya USB kablosu orijinal olmadığında elektrik akımı çok dengesiz veya az olabilir. Ayrıca orijinal olmayan şarj aletleri bazı durumlarda telefonunuzun bataryasını çok hızlı bir şekilde %100 doluluk oranına ulaştırır. Ancak şarjınız yine kısa bir sürede biter. Bu şarj aletinizin orijinal olmamasından kaynaklanmaktadır.

Adaptörü veya USB kablosunu değiştirdiğinizde telefonunuz şarj oluyorsa sorunu tespit ettiniz anlamına gelir. Ancak sorun devam ediyorsa şarj olmama problemi telefonunuzdan kaynaklanıyor olabilir.

Telefonunuzu Kapatarak Şart Etmeyi Deneyin

Telefonunuzu kullanırken şarj etmeye çalıştığınızda bazen bataryanız fazla yorulur ve ısınır. Ayrıca kullandığınız için şarj eksilmesi daha hızlı olur ve bu da bataryanızın şarj olmamasına sebep olabilir. Özellikle telefonunuz ile oyun oynuyorsanız ve bir yandan şarj etmeye çalışıyorsanız, bu durumla karşılaşabilirsiniz. Telefonunuzu kapatarak şarj olma seviyesini kontrol etmelisiniz.

USB Girişi

Anlattığımız çözümler işe yaramadıysa, yani sorunun şarj aletinden kaynaklanmadığından eminseniz ve kapatarak şarj etmenize rağmen şarj olmuyorsa sorun USB girişinizden kaynaklanıyor olabilir. Buradaki soketin bozulması şarj aletinizin algılanmamasına sebebiyet verebilir. Bir telefon tamircisine götürerek USB girişinizi değiştirtebilirsiniz.

Bataryanızın Ömrü Tükenmiş Olabilir

Her teknolojik alet gibi bataryaların da bir ömrü vardır. Eğer son dönemde bataryanızın durumundan memnun değilseniz ve bu durum bir süredir devam ediyorsa artık bataryanızın ömrü bitmiş olabilir. Bu durumda bataryanızı değiştirebilirsiniz. Ancak sorunun USB girişinden mi yoksa bataryadan mı kaynaklandığını tam olarak anlamadıysanız ve boş yere batarya almak istemiyorsanız bir telefon tamircisi ile görüşebilir, orada bulunan bataryalar ile deneme yapabilirsiniz.

Telefonunuza Gelen Son Güncellemeler

Güncellemeler bazı durumlarda yazılım hatalarına sebebiyet verebiliyor. Yakın zamanda telefonunuzu güncellediyseniz ve sonrasında şarj problemi yaşamaya başladıysanız bu güncellemeyi geri alabilirsiniz. Problem güncellemeden kaynaklanıyorsa muhtemelen güncellemeyi geri almanız ile birlikte şarj probleminiz çözülür.

Bizi Değerlendirin
[Toplam: 0 Puan: 0]
Salı 30th Temmuz By

Leave your reply

Your email address will not be published.

Bizi Arayın

× Whatsapp Destek